Klinička ispitivanja i njihov značaj za farmaciju?

Deli ovaj Post

Pojam ,,Klinička ispitivanja“?

Klinička ispitivanja predstavljaju veoma vazan segment farmaceutske struke uz pomoć kojih se novi lekovi izbacuju na trzištu i koja potpomažu da već stvoreni lekovi nadju svoje mesto do korisnika usluga tj. pacijenata.

klinička ispitivanja

Osvrt na značaj kliničkih ispitivanja?

Kada pogledamo značaj kliničkih studijama možemo zaključiti da je sa razvojem savremenog doba njihov značaj sve veći samim tim doćićemo do toga da jedan ovakav vid ispitivanja omogućava da pre nego što lek dospe na tržiste obezbedimo pacijentima potpunu bezbednost i na taj način osiguramo njihovu efikasnost i delotvornost.

 

Šta predstavljaju klinička ispitivanja?

Klinička ispitivanja predstavljaju  jako  dug proces pa je potrebno dosta vremena pre nego što jedan lek uopšte dospe do tih studija, potrebno je proći niz faza u okviru prekliničkih studija, da bi sam lek mogao da dodje do ispitanika i kako bi klinička ispitivanja dobila svoj pun kapacitet i značaj,  a za tako nešto je potrebno dosta vremena, samim tim se zahteva da ovalav vid kliničkih ispitivanja bude jedna od karika, koja će omogućiti da lek dospe na tržiste, da se distribuira do korisnika usluga, i pokaže koliko je njegova delotvornost i efikasnost veća u odnosu na postojeće paralele ovog leka na tržistu, što je u krajnjem slučaju i cilj dobre farmaceutske prakse!

blog20.3

I faza kliničkih ispitivanja?

Prva faza kliničkih ispitivanja sprovodi se odmah nakon prekliničkih studija( in vivo i in vitro studije), ispituje se mali broj ispitanika, ne veći od 100 ljudi, najčešće su to zdravi dobrovoljci ili pacijenti koji boluju od odredjenih morbiditeta ali im nijedan prisutan lek na tržistu nije mogao usporiti napredovanje bolesti ili ukloniti potpuno prisustvo bolesti.

 

Cilj prve faze kliničkih ispitivanja?

Cilj prve faze kliničkih ispitivanja jeste kakve efekte lek može izazvati na organizam, u kojoj dozi se primenju, kako bi izazvao pozitivne efekte, koje su neželjene posledice primene i kako su sami dobrovoljci reagovali na primenjeni lek. Zapravo je ova faza kliničkih studija, priprema za sledeću ozbiljniju fazu u okviru ispitivanja lekova!

blog20.2

II faza klinickih ispitivanja

Druga faza kliničkih ispitivanja vrši se na znatno većem broju ispitanika, najčešće broji više od hiljadu ljudi, obično se ove studije koriste za odredjivanje doze koja je najefikasnija i postiže najbolje efekte kod pacijenata, ponovno proučavanje neželjenih efekata, u ovoj fazi studija, ne mora se ispitivati njegova efikasnost u odnosu na lekove koji su već prisutni na tržistu, već je ovaj deo studija posvećen tome da se vidi kakva je efikasnost i delotvornost leka na korisnike usluga u zavisnosti od brojnih faktora, kao što su godine starosti, pol, telesne karakteristike.

 

Stav naučnika o II fazi  kliničkih ispitivanja?

Većina naučnika je smatrala da lek posle ovih ispitivanja može na tržiste, medjutim smatra se da to nije sasvim dovoljno kako bi lek dospeo na tržiste i dobio odobrenje regulativnih organa!

blog20.5

III faza kliničkih ispitivanja

Treća faza kliničkih ispitivanja sprovodi se na velikom broju ispitanika i cilj ovij studija jeste da se ispita delotvornost i efikasnost leka u lečenju u odnosu na lekove koji su već prisutni na tržistu.

 

Oblici kliničkih ispitivanja?

Najčešći oblici kliničkih ispitivanja koji se vrše u ovoj fazi studija, jesu u vidu randomizacije, placebo efekti i tzv. blind ili slepe studije( mogu biti i dvostruko slepe studije) uz pomoć ovakvih oblika kliničkih ispitivanja omogućava se da se održi nepristrasnost u ispitivanju efikasnosti leka, kako od strane pacijenata, tako i do strane onih koji si učestvovali u stvaranju leka, pa i onih koji ih propisuju.

blog20.6

Značaj prekliničkih studija za kliničke studije?

Ova faza kliničkih ispitivanje prethodi pre nego što lek dospe na tržiste i ona zapravo daje statističke podatke koji omogućavaju da zakonska regulativa omogući promet leka i njegovo patentiranje na tržistu!

 

IV faza klinickih ispitivanja, postkliničke studije ili post-marketinške studije?

Ova četvrta ali i ne najmanje bitna faza sprovodi se onda kada lek dospe na tržiste i prodje sve regulativne koje mu omogućavaju da se kao takav koristi na tržistu za lečenje izvesnih vrta oboljenja, kao i u preventivne svrhe.

blog20.8

Najbitnija faza kliničkih ispitivanja?

Jedna od najbitnijij faza kliničkih ispitivanja jer se u ovoj fazi prati kako populacija ljudi koji koriste ovaj lek reaguje na samu primenu, tu se takodje vršte ispitivanja i na spečifičnim kategorijama ljudi( kao što su starije osobe ili deca), a sve u cilju da se prisustvo neželjenih efekata nakon primene leka svede na minimum, što je i cilj pripreme leka koji je delotvoran i efikasan u punom kapacitetu!

 

Klinička ispitivanja i njihov značaj?

Kliničke studije predstavljaju veoma bitnu karakteristiku u okviru ispitivanja leka koji treba da se izbaci kao nov preparat na tržistu i samim tim zahteva da se objasni koliki je njegov značaj u okviru ispitivanja, smatrajući da se samim tim postiže pun kapacitet efikasnosti i delotvornosti lekova, kao što smo već govorili, postoje klinička ispitivanja  koja se sprovode randomizacije uz pomoć čega se potpuno nasumično biraju pacijenti ili grupe pacijenata koji će koristiti ispitivani lek.

blog20.9

Klinička ispitivanja i testiranje?

Ostale grupe pacijenata primati već postojeći lek i na taj način se može uvideti njihova delotvornost ili efikasnost u odnosu na postojeći lek, kada govorimo o placebo ispitivanjima tu jedna grupa pacijenata dobija lek koji se ispituje, dok druga grupa pacijenata dobija tzv. placebo lek, to je zapravo farmaceutski oblik leka koji ne sadrži aktivne supstance već samo po svom izgledu podseća na lel koji se ispituje, pa se na osnovu toga procenuje efikasnost i bezbednost leka, u odnosu na već postojeće lekove na tržistu, jer se na taj način najlakše može zaključiti da li je to posledica nekih drugih faktora ili same primene leka.

 

Specifične studije tokom kliničkih ispitivanja?

Kada govorimo o kliničkim ispitivanjima, tu moramo napomenuti i tzv. ,,slepe studije“ ili dvostruko slepe studije, prve kliničke studije se sprovode nad pacijentima, i oni ne znaju koji lek koriste, dok se druga vrsta primenjuje tako što ni izabrani lekar ne zna koju vrstu leka pacijent primenjuje, samim tim se mogućnost pojave grešaka lekara prilikom lečenja pacijenata i kliničkih ispitivanja smanjuju na minimum!  Klinička ispitivanja imaju ogroman potencijal i pretenduju da postanu jedne od bitnijih tokom patentiranja lekova!

blog20.11

Osvrt na značaja kliničkih ispitivanja?

Kada pogledamo značaj kliničkih studijama možemo zaključiri da je sa razvojem savremenog doba njihov značaj sve veći samim tim doćićemo do toga da jedan ovakav vid ispitivanja omogućava da pre nego što lek dospe na tržiste obezbedimo pacijentima potpubnu bezbednost i na taj način osiguramo njihovu efikasnost i delotvornost.

 

Šta predstavljaju klinička ispitivanja?

Klinička ispitivanja predstavljaju jaku dug proces pa je potrebno dosta vremena pre nego što jedan lek uopšte dospe do tih studija, potrebno je proći niz faza u okviru prekliničkih studija, da bi sam lek mogao da dodje do ispitanika i kako bi klinička ispitivanja dobile svoj pun kapacitet i značaj,  a za tako nešto je potrebno dosta vremena, samim tim se zahteva da ovalav vid klinočkih ispitivanja bude jedna od karika, koja će omogućiti da lek dospe na tržiste, da se distribuira do korisnika usluga, i pokaže koliko je njegova delotvornost i efikasnost veća u odnosu na postojeće paralele ovog leka na tržistu, što je u krajnjem slučaju i cilj dobre farmaceutske prakse!

blog20.10

I faza kliničkih ispitivanja?

Prva faza kliničkih ispitivanja sprovodi se odmah nakon prekliničkih studija( in vivo i in vitro studije), ispituje se mali broj ispitanika, ne veći do 100 ljudi, najčešće si to zdravlji dobrovoljci ili pacijenti koji boluju od odredjenih morbiditeta ali im nijedan prisutan lek na tržistu nije mogao usporiti napredovanje bolesti ili ukloniti potpuno prisustvo bolesti.

 

Cilj prve faze kliničkih ispitivanja?

Cilj prve faze kliničkih ispitivanja jeste kakve efekte lek može izazvati na organizam, u kojoj dozi se primenju, kako bi izazvao pozitivne efekte, koje su neželjene posledice primene i kako su sami dobrovoljci reagovali na primenjeni lek. Zapravo je ova faza kliničkih studija, priprema za sledeću ozbiljniju fazu u okviru ispitivanja lekova!

blog20.7

II faza klinickih ispitivanja

Druga faza kliničkih ispitivanja vrši se na znatno većem broju ispitanika, najčešće broji više od hiljadu ljudi, obično se ove studije koriste za odredjivanje doze koja je najefikasnija i postiže najbolje efekte kod pacijenata, ponovno proučavanje neželjenij efekata, u ovoj fazi studija, ne mora se ispitivati njegova efikasnost u odnosu na lekove koji su već prisutni na tržistu, već je ovaj deo studija posvećen tome da se vidi kakva je efikasnost i delotvornost leka na korisnike usluga u zavisnosti od brojnih faktora, kao što su godine starosti, pol, telesne karakteristike.

 

Stav naučnika-ispitivača o II fazi kliničkih ispitivanja?

Većina naučnika je smatrala da lek posle ovih ispitivanja može na tržiste, medjutim smatra se da to nije sasvim dovoljno kako bi lek dospeo na tržiste i dobio odobrenje regulativnih organa!

 

III faza kliničkih ispitivanja

Treća faza kliničkih ispitivanja sprovodi se na velikom broju ispitanika i cilj ovij studija jeste da se ispita delotvornost i efikasnost leka u lečenju u odnosu na lekove koji su već prisutni na tržistu.

 

Oblici kliničkih ispitivanja?

Najčešći oblici kliničkih ispitivanja koji se vrše u ovoj fazi studija, jesu u vidu randomizacije, placebo efekti i tzv. blind ili slepe studije( mogu biti i dvostruko slepe studije) uz pomoć ovakvih oblila kliničkih ispitivanja omogućava se da se održi nepristrasnost u ispitivanju efikasnosti leka, kako od strane pacijenata, tako i do strane onih koji si učestvovali u stvaranju leka, pa i onih koji ih propisuju u kliničkim ispitivanjima.

 

Značaj prekliničkih studija za kliničke studije?

Ova faza kliničkih ispitivanje prethodi pre nego što lek dospe na tržiste i ona zapravo daje statističke podatke koji omogućavaju da zakonska regulativa omogući promet leka i njegovo patentiranje na tržistu!

 

IV faza klinickih ispitivanja, postkliničke studije ili post-marketinške studije?

Ova četvrta ali i ne najmanje bitna faza sprovodi se onda kada lek dospe na tržiste i prodje sve regulativne koje mu omogućavaju da se kao takav koristi na tržistu za lečenje izvesnih vrta oboljenja, kao i u preventivne svrhe.

 

Najbitnija faza kliničkih ispitivanja?

Jedna od najbitnijih faza kliničkih ispitivanja jer se u ovoj fazi prati kako populacija ljudi koji koriste ovaj lek reaguje na samu primenu, tu se takodje vršte ispitivanja i na spečifičnim kategorijama ljudi( kao što su starije osobe ili deca), a sve u cilju da se prisustvo neželjenih efekata nakon primene leka svede na minimum, što je i cilj pripreme leka koji je delotvoran i efikasan u punom kapacitetu u kliničkim ispitivanjima!

 

Klinička ispitivanja i njihova efikasnost?

Kliničke studije predstavljaju veoma bitnu karakteristiku u okviru ispitivanja leka koji treba da se izbaci kao nov preparat na tržistu i samim tim zahteva da se objasni koliki je njegov značaj u okviru ispitivanja, smatrajući da se samim tim postiže pun kapacitet efikasnosti i delotvornosti lekova, kao što smo već govorili, postoje klinička ispitivanja  koja se sprovode randomizacije uz pomoć čega se potpuno nasumično biraju pacijenti ili grupe pacijenata koji će koristiti ispitivani lek u kliničkim ispitivanjima.

 

Klinička ispitivanja i ispitanici?

Ostale grupe pacijenata primati već postojeći lek i na taj način se može uvideti njihova delotvornost ili efikasnost u odnosu na postojeći lek, kada govorimo o placebo ispitivanjima tu jedna grupa pacijenata dobija lek koji se ispituje, dok druga grupa pacijenata dobija tzv. placebo lek, to je zapravo farmaceutski oblik leka koji ne sadrži aktivne supstance već samo po svom izgledu podseća na lek koji se ispituje u kliničkim ispitivanjama, pa se na osnovu toga procenuje efikasnost i bezbednost leka, u odnosu na već postojeće lekove na tržistu, jer se na taj način najlakše može zaključiti da li je to posledica nekih drugih faktora ili same primene leka.

 

Zaključak:

 

Specifične studije tokom kliničkih ispitivanja?

Kada govorimo o kliničkim ispitivanjima, tu moramo napomenuti i tzv. ,,slepe studije“ ili dvostruko slepe studije, prve kliničke studije se sprovode nad pacijentima, i oni ne znaju koji lek koriste, dok se druga vrsta primenjuje tako što ni izabrani lekar ne zna koju vrstu leka pacijent primenjuje, samim tim se mogućnost pojave grešaka u kliničkim ispitivanja lekara prilikom lečenja pacijenata i kliničkih ispitivanja smanjuju na minimum!

 

Stručni kadar koji učestvuje u kliničkim ispitivanjima?

Ovakav tim studija zahteva itekako dobro obrazovan kadar, sa dobrim prethodnim iskustvom u okviru samog procesa nastanka i proizvodnje lekova, pa preko niza kliničkih ispitivanja, koja dalje mogu uticati na efikasnost i delotvnornost samog leka koji se ispituje, u skladu sa tim potrebno je stvoriti takav farmaceutski oblik leka u kliničkim ispitivanja , koji će se na najbolji mogući način koristiti, kako bi korisnicima usluge ili pacijentima, omogućio potpuno izlečenje nekih bolesti ili bi bio odgovarajuća preventiva za sprečavanje odredjenih vidova akutnih ili hroničnih oboljenja, što nam na najbolji ukazuje na to koliki je značaj kliničkih ispitivanja u okviru dobre farmaceutske prakse!

 

Stručni kadar koji učestvuje u kliničkim ispitivanjima?

 

Ovakav tim studija zahteva itekako dobro obrazovan kadar, sa dobrim prethodnim iskustvom u okviru samog procesa nastanka i proizvodnje lekova, pa preko niza kliničkih ispitivanja, koja dalje mogu uticati na efikasnost i delotvnornost samog leka koji se ispituje, u skladu sa tim potrebno je stvoriti takav farmaceutski oblik leka, koji će se na najbolji mogući način koristiti, kako bi korisnicima usluge ili pacijentima, omogućio potpuno izlečenje nekih bolesti ili bi bio odgovarajuća preventiva za sprečavanje odredjenih vidova akutnih ili hroničnih oboljenja, što nam na najbolji ukazuje na to koliki je značaj kliničkih ispitivanja u okviru dobre farmaceutske prakse!

Prijavi se na bilten

Budi u toku sa informacijama koje delimo

Pogledaj i druge članke

0
    0
    Korpa
    Korpa je praznaVrati se na kupovinu
    Shopping Cart