Minerali-Zastupljenost u organizmu?
Minerali predstavljaju jednu od grupe nutrijenatana koji su u malom procentu zastupljeni u našem organizmu, ali predstavljaju itekako jednu važnu grupu elemenata koja je potrebna da bi naš organizam normalno funkcionisao, u skladu sa tim potrebno je unositi ih u količinama predvidjenim za odredjenu grupu ljudi, dakle ne mogu u istim količinama unositi minerale deca, kao i odrasli ljudi, unos minerala trebao bi da bude prilagodjen uzrastu, polu, kao i tome kakvu vrstu fizičke aktivnosti ima odredjena grupa korisnika.
Kako se pravilno kombinuju minerali?
Minerali se veoma često kombinuju zajedno sa vitaminima i jednom rečju se nazivaju suplementima, zato je veoma bitno, da čak i ovom malom procentu suplemenata vodite računa, jer bi i mali nedostatak mogao izazvati izvesnu promenu u normalnom funkcionisanju organizma, te je potrebno izvesno vreme da se organizma navikne na promene u unosu suplementacije, strogo vodeći računa da unos minerala bude prilagodjen za odredjenu populaciju korisnika usluga, sto je cilj dobre farmaceutske prakse!
Minerali-Kako ih pronaći u hrani?
Minerali su pored vitamina, jedni od najzatupljenijih mikronutrijenata, u namirnicama, smatra se da se najveći broj mikronutrijenata nalazi u samom voću i povrću, pa je u skladu sa tim potrebno što više unositi jednu ovakvu vrsti namirnica.
Namirnice bogate mineralima?
Prednost ovakvkih namirnica je što su niskokalorične, a imaju odličnu gradivnu i energetsku vrednost, pa ih je veoma lako kombinovati sa nekim drugim namirnicama kako bi postigli efekte koje želite, a samim tim ponovo uspostavili homeostazu unutar organizma, i čitav proces funkcionisanja unutar njega!
Minerali- Fizička aktivnost?
Obično se unos minerala i vitamina, povezuje sa izvesnom dozom fizičke aktivnost, medjutim jedno ne bi trebalo da uslovljava drugo, minerale je potrebno unositi gotovo na svakodnevnom nivou, čak i ako ne trenirate svakodnevno, jer će vaš organizam, tražiti nutrijente kroz ishranu te će na taj način obezbediti sebi svu potrebnu suplementaciju unutar organizma i obezbediti pravilno funkcionisanje organizma, kao i ishrane koja je prilagodjena ovakvoj vrsti kalorijskog unosa. Dakle, vodite računa da prilikom unosa namirnica hrana bude bogata mikronutrijentima!
Minerali-Njihov uticaj na zdrav san?
Kada zadjemo duboko u povezanost, značaja minerala i njihovog uticaja na zdrav san, provlači se činjenica da su minerali itekako bitni za funkcionisanje i zdrav ritam života, potrebno je izvesno vreme, kako bi sam organizma mogao da se navikne na promene koje su nastale unuta njega, kao i na to, da direktan uticaj na bioritam i funkcionisanje organizma, mogu imati i količine minerala koje smo uneli u organizam.
Kako unos minerala utiče na zdrav san?
Zbog svakodnevnih napora, potrebno je imati zdrav i normalan san, medjutim na takav bioritam itekako utiču dnevne aktivnosti, unos hrane, okruženje, socijalan status, emotivna stabilnost, pa će u skladu sa tim dnevni unos minerala omogućiti normalno funkcionisanje bar jedne karike u tom lancu, što će vaš san učiniti zdravijim i kvalitetnijim!
Minerali-Fiziološki i metabolički procesi?
Unos minerala na fiziološke i metaboličke procese utiče, samim tim trebalo bi prilagoditi unos kako ni na koji način ne bi ugrozio već ustaljeno funkcionisanje unutar organizma, zato je potrebno pre unosa suplementacije, konsultovati se sa stručnim licima, kako bi na pravi način uspeli da uskladimo bioritam naših zdravih navika sa količinom minerala koje unosimo u naš organizam, za takvo funcionisanje organizma, jer potrebno vreme, pa bi za uvodjenje zdravih navika bilo potrebno promeniti čitav sklad unosa i potrišnje namirnica, kako bi kapacitet iskorišćenja minerala unutar organizma bio na makskimalnom nivou!
Minerali-Da li unos zavisi od godina starosti?
Unos minerala, potrebno je uskladiti sa normalnim i zdravim funkcionisanjem organizma, dakle pri tom mislimo da treba voditi računa o tome, koliki je dnevni unos minerala, koliko godina ima osoba, koja unosi minerala, kakav je energetski status osobe koja unosi minerala, koliko vremena je potrebno da bi osoba nakon unosa uspostavila normalan bioritam, pa je u skladu sa tim potrebno izvesno vreme da bi se organizma osobe koja kreće sa primenom minerala.
Zaključak:
Šta nam farmacija savetuje o pravilnoj primeni minerala?
Sama upotreba minerala kao mikronutrijenata, razlikuje se u zavisnosti od osobe do osobe, često unos zavisi od pola, kao i godina starosti, što je sasvim validan podatak, jer odrasloj osobi i detetu neće trebati ista količina minerala da bi organizma mogao normalno da funkcioniše na dnevnom nivou, potrebno je uskladjivati sve procese i bioritam, kako bi zdrave navike, na pravilan način mogle doći u prvi plan, a za tako nešto je potrebno vreme, vreme na pravilan način može da uskladu funkcionisanje čitavog procesa, a to je jedna od karakteristika zdravih navika i zdravih unosa namirnica.
Minerali i njihov uticaj na organizam? Potrebno da svoje znanje o unosu, vitamina i minerala malo prosirite da uskladite sa svakodnevnim promenama unutar organizma, jer je i njemj potrebno izvesno vreme da se navikne na količinu namirnica koje se unose u organizam, zato je potrebno naći najbolji način da zadovoljite potrebe organizma za mineralima, a da ne ugrozite normalne i zdrave navike, ali za takav način funkcinisanja organizma.
Potrebno je vreme, pa se potrudite da unos minerala povećate na dnevnom nivou, kako u vidu ishrane, tako i u okviru suplementacije, samo ne treba ni u unosu vitamina preterivati, sve u granicama normale, bez ikakvih preterivanja, što je cilj dobre kliničke i farmaceutske prakse! Pre nego što se odlučite za primenu odredjene grupe suplemenata, konsultujte se sa stručnim licima, kako bi primena bila delotvorna, a preventiva i zaštita organizma od neželjenih efekata, kako i ispunjene punog kapaciteta delovanja, zasigurane pravilnom primenom!