Pravilna ishrana, jednostavna navika ili komplikovan proces?
Energetska vrednost namirnica?
Pod pravilnom ishranom, na osnovu medicinskih studija i saveta stručnjaka se podrazumeva unošenje namirnica bogate gradivne, energetske i nutritivne vrednosti. Kako da znam koja je namirnica baš sklop svih ovih vrednosti?
Naučni podaci struke o pravilnoj ishrani?
Jednostavno je, samo pratiš preporuku struke, baziraj svoju ishranu na proteinima, vitaminima, mineralima. Izbegavaj sve ugljene hidrate(posebno mono i disaharide), ne koristi zasićene masti i industrijska ulja, ukoliko voliš hranu baziranu na tome, onda nadji alternativu na kojoj ćes je pripremati. I da, ne zaboravite ta uvek imate izbor i zdraviju opciju, samo je potrebno biti istrajan u tome.
Pravilna ishrana, koje namirnice imaju najbolju gradivnu vrednost?
Kada govorimo o pravilnoj ishrani baziranoj na ovakvoj vrsti namirnica, moramo voditi računa o količini namirnica koje u unosimo u organizam. Zašto je to bitno? Kod ovakvih vrsta uvodjenja pravilne ishrane i baziranoj na ovakvoj hrani, moramo voditi računa da ne dodje do energetskog suficita, tj. debljanja. Znači ovakvu vrstu hrane ne treba unositi svakog dana, 2-3 puta nedeljno je sasvim dovoljno. Imaćete dobro formiranu mišićnu masu, a opet će vaš organizam ostati u top formi, a telo blizu savršenog izgleda.
Namirnice, nutritivne vrednosti?
Prilično smo se razmišljali da li uopšte otpočinjati razgovor na ovu temu, nekako smo stekli utisak da bi jedan ovakav proces bio dosta kompleksan za razumevanje. Pravilna ishrana u suštini i jeste sklop ovih namirnica nutritivne vrednosti. Kako ih pravilno sklopiti i načiniti jedab režim pravilne ishrane? Ovo su zapravo sve vrste hrane koje će nahraniti naš organizma svim potrebni sastojcima i učiniti da zdrava ishrana postane deo naše rutine.
Energetska vrednost namirnica i pravilna ishrana?
Što se tiče ovakve vrste namirnica one spadaju u one koje povećavaju energiju, i to onu pokretačku unutar našeg organizma. Savremeni stručnjaci, nutricionisti u danjašnjem vremenu biraju da pravilnu ishranu baziraju baš na ovim namirnicama. Zbog čega je to tako? Postoji nekoliko pretpostavki, mada ni jedna nije do kraja uradjena i sasvim potvrdjena, ali se smatra da bez unosa ovakvih namirnica pravilma ishrana ne bi bila potpuna a mi ne bismo bili spremni za predstojeće energetske izazove, ukoliko smo u deficitu sa ovakvom vrstom dijetetskih namirnica i suplemenata.
Pravilna ishrana, kako se odlučiti?
Jednostavno, ovo je korak za koji nikada nećete biti u potpunosti spremni, ako danas ne krenete. Većina polaznika ovog režima pravilne ishrane ne istraje u čitavom procesu, zato što ne mogu da održe konstantnost i da ostanu bazirani na svom cilju. Da li je pravilna ishrana samo za najhrabrije i one sa najjačim karakterom, šta vi mislite? Da li ste vi probali da pravilnu ishranu uvedete u svojoj svakodnevnoj rutini?
Pravilna ishrana, kako je prilagoditi starosnim kategorijama?
Kako primeniti pravilnu ishranu kod dece?
Pravilna ishrana kod dece podrazumeva unošenje svih potrebnih nutritivnih sastojaka, kao i onih gradivne i energetske vrednosti. Nikako se ne sme ni jedan od sastojaka isključivati, ukoliko želimo da deca imaju pravilnu ishranu. Količinski unos se razlikuje u zavisnosti od starosnog doba, ali im nikako ne smemo uskraćivati sve što im je potrebno da bi mogli pravilno da rastu i da se razvijaju. Koliko je bitno iskustvo roditelja u svemu tome, šta vi mislite?
Pravilna ishrana u pubertetu i adolescenciji?
Ovaj period života je svakome od nas bio pun samokritike i nezadovoljstva. Uvek skloni da sebi nadjemo milion mana i da ne budemo zadovoljni svojim telom i svojim izgledom. Povučeni takvim nezadovoljstvom pribegavamo raznim dijetama, stavljajući zdravu ishranu po strani? Zašto to ne treba činiti? Ukoliko želimo da smršamo ili poradimo na svom telu, i dalje možemo zadržati režim pravilne ishrane samo što ćemo uvesti proces energetskog deficita, smanjiti unos kalorija i na taj način doći do željene figure. Drage devojke, radite na svojim telima ali ne zaboravite i da zdravo nahranite svoj organizam i da pravilna ishrana bude deo vaše svakodnevne rutine.
Pravilna ishrana kod žene u trudnoći?
Sam sinonim ,,drugo stanje“ nam govori da se radi o nekom spečifičnom procesu koji se odvija u našem organizmu, kako svemu tome prilagoditi pravilnu ishranu? Veoma jednostavno, jednoj trudnici a i njenoj bebi potrebno je da unosi svaku vrstu namirnica kako bi buduća mama mogla u periodu razvoja svoje bebe da joj obezbedi dovoljne količine gradivnih komponenti i omogući joj pravilan rast i razvoj. Da li je svim mamama poznato koliko je pravilna ishrana bitna i da treba izbegavati dijete? Pravilna ishrana ili upoznjavanje sa zdravljem na drugačiji način?
Kako starijim osobama, prilagoditi pravilnu ishranu?
Sama po sebi starost ume da bude lepa ali i specifična dob, nekako kako starimo tako nam u život dolazi niz hroničnih bolesti, a onda pravilnu ishranu treba prilagoditi toj problematici. Stariji ljudi umeju da budu tvrdoglavi i da negoduju prilikom promene već ustaljenih navika. Ali kako im u tome pomoći i uvrstiti pravilnu ishranu u njihov svakodnevni život? Veoma jednostavno, budite im primer, čini se da su osobe u tom periodu kao deca, gledajući vas i učeći po modelu, i ako vide da vama pravilna ishrana godi, i oni će je primeniti i uvrstiti u svojoj svakodnevnoj rutini. Da li je pravilna ishrana u novijem dobu, izbor i starijih osoba?
Fizička aktivnost i pravilna ishrana, dobitna kombinacija?
Pravilna ishrana, kako je prilagoditi vežbanju?
Sam proces ove kombinacije, zahteva dosta kompleksniji vid pravilne ishrane, bazirati je tako da organizmu obezbedimo dovoljnu količinu energije, da ga pripremimo za predstojeći vid fizičke aktivnosti. Ono što treba napomenuti je da sam proces vežbanja morate prilagoditi mogućnostima vašeg organizma, znači u granicama vašeg opsega nikako ni drastično iznad ili ispod opsega.
Da li se kardio trening, može smatrati fizičkom aktivnošću i zašto ga kombinovati sa pravilnom ishranom?
Svaki vid pokretanja tela, zahteva izvestan izvor energije pa tako i jedan kardio trening, zato je potrebno pravilnu ishranu bazirati na namirnicima energetske vrednosti, jer će doći do lakše potrošnje unešene hrane, a organizam će biti izložen dovoljnoj fizičkoj aktivnosti, uz sistem primene pravilne ishrane.
Naporni treninzi, energetski suficit i pravilna ishrana?
Kada govorimo o pravilnoj ishrani kod osoba koje se profesionalno bave sportom, pravilnu ishranu je potrebno bazirati na namirnicama i gradivne, i nutritivne i energetske vrednosti. Na taj način obezbedićemo organizmu sve potrebne rezerve da bi mogao da se izbori sa predstojećim naporima. Uz pravilnu ishranu, u organizmu će ostati dosta komponenti koje su unešene hranom, pa ćemo na taj način doći uz pomoć pravilne ishrane do željenog energetskog suficita.
Da li je pravilna ishrana delotvorna, ukoliko nema fizičke aktivnosti?
Sam proces iskoririšćenja namirnica unošenih pod režimom pravilne ishrane, neće biti stoprocentan, iz kog razloga? Sve ono što smo uneli prilikom zdravih obroka biće mnogo bolje iskorišćene ukoliko uvedimo i mali vid fizičke aktivnosti, što je zapravo i cilj naše pravilne ishrane. Da li ste vi probali ovu kombinaciju, kakve je efekte izazvala kod vas? Kakva su vaša iskustva sa pravilnom ishranom?
Zdrave obroke konzumirati pre ili posle treninga kod primene pravilne ishrane?
Kod ove polemike se prilično često kose misljenja, jedni smatraju da je organizam potrebno dobro nahraniti pre treninga, drugi da je bolje trenirati na gladan stomak a onda nakod treninga uneti sve potrebne sastojke u naš organizam. Pravilna ishrane je svakako deo ovog procesa, medjutim prema nekih metaboličkim i biohemijskim studijama, mnogo je poželjnije istrenirati ujutru pre jela, jer ćete na taj način istopiti masne naslage, zaostale razgradne komponente od prethodnog dana, a onda nakog treninga uz pravilnu ishranu, unesti dovoljnu količinu svih potrebnih gradivnih, nutritivnih i energetskih komponenti, i pripremiti svoj organizam za predstojeći dan. U kom procentu je vama pomogla pravilna ishrana? Kako je pravilna ishrana uticala na zdravlje kod vas?
Pravilna ishrana i oblikovanje tela?
Kako stvoriti mišićnu masu uz pomoć pravilne ishrane?
Stvaranje ovakve jedne konstitucije tela, zahteva baziranost pravilne ishrane na namirnicama koje su bogate proteinima. Proteini iz namirnica pomoćiće stvaranju i formiranju mišića, dok će ostale komponente koje ulaze u sastav pravilne ishrane onemogućiti dalje stvaranje masnih naslaga. Da li ste probali ovakav tip pravilne i zdrave ishrane?
Zašto treba izbegavati ugljene hidrate kod primene pravilne ishrane?
Ugljend hidrate treba izbegavati, pogotovo proste ugljene hidrate kao što su mono i disaharidi. Njihovim unošenjem ne postižemo nikakve gradivne i nutritivne vrednosti, dolazimo do izvesnog nivoa energetske vrednosti koja je prolaznog tipa, koja sa sobom povlači nakupljanje viška vode u organizmu, kao i masnih naslaga. Da li vi konzumirate ugljene hidrate i u kojim količinama i da li treba da ih izbegavamo kod pravilne ishrane?
Proteini u kombinaciji sa vitaminima, osnova pravilne ishrane?
Prema mnogim naučnim studijama došlo se do zaključka, da proteini predstavlaju gradivne komponente našeg organizma, zato su i važan deo pravilne ishrane. Njihovom razgradnjom stvaraju se aminokiseline, jednostavniji produkti a mnoge od njih su bitne za naš organizam. Učestvuju u stvaranju mišićne mase, formiranju imunog sistema, pravilne skeletne konstitucije zajedno sa Ca, očuvanju kostiju, deo su sistema krvi i limfnog sistema. Kako pravilna ishrana deluje na mnoge procese u organizmu? Kolija je povezanost pravilne ishrane sa fiziologijom i medicinskom biohemijom unutar organizma?
Vitamini i minerali, važni oligoelementi pravilne ishrane?
Vitamini su jako bitni u pravilnoj ishrani, osim što dodatno podstiču imuni sistem oni učestvuju i u pravilnom formiranju mišićne mase, stvarajući pravilnu konstituciju tela i zdrav organizam. Vitamine je potrebno unositi svakog dana, iz raznih vidova ishrane. Najveći procenat vitamina nalazi se u voću i povrću, zato ih konzumirajte svakog dana. Da li su vitamini deo vaše rutine u pravilnoj ishrani?
Minerali, sporedni faktori u odnosu na vitamine, pravilna ishrana?
Iako su minerali nepravedno stavljeni u drugom planu u odnosu na vitamine, minerali su itekako bitni za naš organizam. Obezbediće nam dovoljno energije, kao i snage, i učestvovaće u formiranju mišićne mase. Pravilna kombinacija vitamina i minerala obezbediće vam na dnevnom nivou sve potrebne nutritivne i energetske rezerve. Da li vi korisite minerale? Nemojte zaboravljate na te veome bitne dijetetske suplemente, uvrstite ih u red pravilne ishrane, pogodovaće vašem organizmu. Kakva su vaša iskustva sa oligoelementima? Kako ste vi uspevali da kombinujete pravilnu ishranu i suplementaciju? Pravilna ishrana, da ili ne? Kome staviti zdravu ishranu koa preporuku?
Razlika izmedju nepravilne i pravilne ishrane?
Pravilna ishrana, prednosti?
Pravilna ishrana podrazuvema unošenje onih namirnica koje su bazirane na komponentama bogate gradivne, energetske i nutritivne vrednosti, samim tim i obezbedjivanje organizma svim potrebnim sastojcima za pravilni fukncionisanje. Kako se prdržavati zdrave ishrane? Svima se desi da svoju rutinu u pravilnoj ishrani ponekad preskoce i to je normalno, ali trebate da se trudite da te ,,pauze“ budu sto redje. Organizam cete bržo navici na novonastale promene i postace deo vaše svakodnevnice. Pravilna ishrana, mera za indivialce ili one najupornije?
Nepravilna ishrana, mane?
Nepravilna ishrana sa sobom nosi mnogo negativnih karakteristika, uz to što organizmu nećete omogućiti dovoljne energetske potrebe. Samim unošenjem lazno čete zasiti organizam, i time proizvesti tzv. placeboo efekat dok ćete nakon toga ponovo biti gladni. Koji režim pravilne ishrane vi birate?
Kako iskombinovati i povremeno prekoračiti pravilnu ishranu?
Lepo vreme a sa tim i topli dani, u većini slučaja svima nama su smanjili apetite. Medjutim u takvim periodima svi posezemo za nezdravim namernicama. Takvim režimom ishrane odstupićemo od već naviknutog režima pravilne ishrane, pa će kasnije biti teže vratiti se rutini. Pravilna ishrana je ona rutinski proces, koji od vas zahteva potpunu svest o tome, da promenom zdravih navika kao jednim individualnim procesom, zapravo uvdite potpune novine u vašoj svakodnevnici. Pravilna ishrana je izbor svakog od nas, zar ne?
Odnos 80/20 pravilna ishrana?
Ovaj odnos pravilne i nepravilne ishrane je najpoželjniji za ovakve dane, samim tim trudićete se da u 80% slučajeva unosite proteine, vitamine i minerale, a onih 20% vam ostaju kao ,,prostor za grešku“. Medjutim to nikako ne treba da znači da svakog dana treba da grešite u ishrani, takvim stvarima treba pribegavati povremeno. Da li bi vama odgovarao ovaj režim pravilne ishrane?
Koliki procenat učesnika ovake pravilne ishrane uspeva da ostane istrajan?
Procenat ljudi koji uspeva da održi ovakav režim pravilne ishrane je zaista individualan, većina njih u ovakvim slučajevima ide do ekstremuma, do ostali odustanu na samom početku. Medjutim, kao i u svakom procesu bitno je održati balans, što znači da se pridržavate režima pravilne ishrane, ali i da opet ne uskrsćujete sebi potrebe, prirodni je ponekad i pogrešiti. Trudite se da pravilnu ishranu bazirate na zdravim komponentama, i reziltati i njihova konstantnost neće izostati.
Zaključak:
Pravilna ishrana?
Birajte pravilnu ishranu u skladu sa potrebama vašeg organizma.Bitno je naglasiti da se ovakav specifičan režim postepeno uvodi u rutini životnih navika, potrebno je postici sklad izmedju vremenskog intervala prilagodjavanja i onog što postaje rutina u vašem svakodnevnom životu.
Prilagodjavanje pravilne ishrane vašim potrebama?
Pravilna ishrana je indiviadualan režim, kao i obroci u okviru celog tog procesa pravilne ishrane. Birajte obroke bogate namirnicama dobre gradivne, energetske i nutritivne vrednosti.
Prilagodjavajte čitav proces pravilne ishrane vama. Pravilna ishrana, izbor ili popularni sistem ishrane savremenog doba?
Starosne kategorije i pravilna ishrana?
Ovaj režim pravilne ishrane je prilagodjen svim kategorijama, u zavisnosti od onoga šta žele da postignu, specifičniji željeni rezultati zahtevaju strožiju pravilnu ishranu. Medjutim, da li svaka starosnja kategorija zna da primeni pravilnu ishranu na zdrav način?
Individualni proces, pravilna ishrana?
Nikako nemojte prihvatati režime pravilne ishrane koji su namenjeni nekom drugom, svako taj proces treba da prilagodi sebi, a on se razlikuje u zavisnosti od godina starosti, fizičke aktivnosti, energetsim potrebama, metaboličkim i fiziološkim procesima unutar organizma.
Kome je namenjena pravilan ishrana?
Namenjen je svim starosnim kategorijama, za proces individualnih promena nikada nije kasno, uvek se neki novi režim može uvesti u svakodnevnoj ishrani, i samim tim poboljšati stanje čitavog organizma. Pravilna ishrana predstavlja proces koji zahteva strpljenje i vreme. Ne mogu svi ovaj proces pravilne ishrane prihvatiti kao neku normalnost, pravilna ishrana zahteva potpunu svest i brigu o novom procesu ishrane unutar organizma. Pravivla ishrana je namenjena svima, ukoliko svako od nas zna da je primeni na svojstven način. Da li smem pravilnu ishranu da prilagodim svojim potrebama? Nikako ne smete pravilnu ishranu shvatiti kao napor i nepromenljivu kategoriju, ona je samim tim i kao takva pravilna individualna za svakog od nas, i sklona promenama u odnosu na potrebe organizma, ako je to neophodno.
Iskustva korisnika u vezi pravilne ishrane?
Većina njih u ovom procesu potpuno promeni svoje navike iz korena, ali to urade samo oni najuporniji i najmotivisaniji, većina njih ostane na početku čitavog procesa pravilng režima pravilne ishrane. Zato je za ovakve procese potrebna motivacija i kako da pravilna ishrana postane deo svakodnevnih navika?
I hajde počni već jednom sa promenama, danas je tvoj dan! Da li je ovaj vid promena životnih navika, i tvoj izbor? Možda je vreme da svoj organizam upoznaš sa hranom na potpuno nov i prirodan način!